Świat medycyny i nauki

Czy kosmetyki i detergenty używane w ciąży mogą wpływać na metabolizm noworodka?

Nowe badanie opublikowane przez naukowców z Emory University, University of North Carolina at Chapel Hill oraz Columbia University wykazało, że ekspozycja ciężarnych kobiet na ftalany może wpływać na metabolizm oraz rozwój mózgu ich dzieci po narodzinach.

Ftalany to grupa powszechnie stosowanych plastyfikatorów, które występują w wielu kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała, takich jak szampony, mydła czy detergenty, a także w plastikowych opakowaniach na żywność i napoje. Wcześniejsze badania sugerowały, że ftalany mogą wpływać na gospodarkę hormonalną oraz być powiązane ze skutkami zdrowotnymi u matek i dzieci.

Badanie prowadzone przez naukowców z Rollins School of Public Health przy Emory University, opublikowane w środę na łamach Nature Communications, jako pierwsze wykazało związek pomiędzy ekspozycją ciężarnej kobiety na ftalany a zmianami metabolicznymi u noworodków.

Kluczowe wnioski:

  • Poziom ftalanów we krwi ciężarnej kobiety był powiązany z niższym stężeniem prekursorów neuroprzekaźników (związanych z metabolizmem tyrozyny i tryptofanu) we krwi noworodków, co ma znaczenie dla rozwoju mózgu.
  • Wyższy poziom ekspozycji prenatalnej na ftalany wiązał się również ze zmianami biologicznymi, które korelowały z niższymi wynikami w zakresie przetwarzania informacji (uwagi) i pobudliwości (reaktywności) u noworodków.
  • Wyniki sugerują, że ekspozycja matki na ftalany podczas ciąży może wpływać na metabolizm noworodka zaraz po urodzeniu oraz mieć długotrwały wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Opinia ekspertów:

„To pierwsze badanie, które wykazało, że ekspozycja matki na ftalany może wpływać na metabolom jej dziecka, a także pierwsze, które pokazało, że te zmiany biologiczne mają znaczenie dla rozwoju noworodka. To ważne, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że łożysko chroni dziecko przed wieloma szkodliwymi substancjami, ale nasze wyniki sugerują, że ftalany są w stanie przenikać przez łożysko i wpływać na biologię dziecka jeszcze przed narodzinami – i że ten wpływ może być długofalowy” – powiedziała dr Susan Hoffman, pierwsza autorka badania i absolwentka programu doktoranckiego z epidemiologii w Rollins School of Public Health.

„Widzimy, że kiedy kobieta w ciąży zostaje narażona na ftalany, te substancje nie tylko trafiają do jej organizmu i zakłócają metabolizm matki, ale także wpływają na metabolizm oraz funkcjonowanie neurobehawioralne noworodków. Co więcej, zaobserwowaliśmy oznaki, że te substancje pozostają w organizmie dzieci po urodzeniu, powodując dalsze zaburzenia neurobiologiczne” – mówi dr Donghai Liang, główny autor badania i profesor zdrowia środowiskowego w Rollins School of Public Health.

Źródło: Emory University

Podobne artykuły

Back to top button