Choroby i sposoby ich leczeniaZdrowie i styl życia

Stłuszczenie wątroby związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu różnych chorób

Badania przeprowadzone przez Karolinska Institutet wykazały, że osoby ze stłuszczeniem wątroby mają niemal dwukrotnie wyższą śmiertelność niż ogólna populacja. Jak wynika z analizy opublikowanej w The Journal of Hepatology, chorzy ci są bardziej narażeni na zgony zarówno z powodu schorzeń wątroby, jak i powszechnych chorób, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe.

Szacuje się, że jedna na pięć osób w Szwecji cierpi na metabolicznie związane stłuszczenie wątroby (MASLD, metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease), a na całym świecie problem ten może dotyczyć nawet co czwartej osoby. Schorzenie to wynika głównie z nadwagi i otyłości, prowadząc do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w wątrobie. W zaawansowanych stadiach może skutkować poważnym uszkodzeniem wątroby oraz nowotworem wątrobowokomórkowym.

Ukryty problem zdrowotny

— Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma stłuszczenie wątroby, ponieważ we wczesnych stadiach choroba rzadko daje objawy — mówi dr Axel Wester, profesor nadzwyczajny w Katedrze Medycyny w Huddinge, Karolinska Institutet, oraz lekarz w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska. — Nasze badanie pokazuje, że osoby z rozpoznanym MASLD mają zwiększone ryzyko zgonu nie tylko z powodu chorób wątroby, ale także wielu innych schorzeń.

Naukowcy przeanalizowali dane wszystkich pacjentów, u których w Szwecji w latach 2002–2020 zdiagnozowano MASLD. Badanie objęło ponad 13 000 pacjentów, a ich ryzyko zgonu porównano z ogólną populacją.

Okazało się, że całkowita śmiertelność osób z MASLD była niemal dwukrotnie wyższa. Największy wzrost ryzyka odnotowano w przypadku zgonów z powodu chorób wątroby (27-krotnie wyższa śmiertelność) oraz raka wątrobowokomórkowego (35-krotnie wyższa śmiertelność). Najczęstszymi przyczynami zgonów były jednak choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory niezwiązane z wątrobą – ich śmiertelność wzrosła odpowiednio o 54% i 47%.

Potrzeba kompleksowego podejścia

Osoby z MASLD miały również zwiększone ryzyko zgonu z powodu infekcji, chorób przewodu pokarmowego, schorzeń układu oddechowego, endokrynologicznych oraz przyczyn zewnętrznych. Nie zaobserwowano natomiast zwiększonej śmiertelności z powodu chorób psychicznych.

— Nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na wątrobie podczas leczenia pacjentów ze stłuszczeniem wątroby — podkreśla dr Hannes Hagström, profesor nadzwyczajny w Katedrze Medycyny w Huddinge oraz lekarz w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska. — Holistyczne podejście i wczesne interwencje z udziałem różnych specjalistów mogą być kluczowe dla poprawy rokowania tych pacjentów.

Badanie przeprowadzili dr Hannes Hagström i dr Axel Wester, którzy dzielą się autorstwem korespondencyjnym, a pierwszym autorem jest Gabriel Issa, student medycyny na Karolinska Institutet. Prace zostały sfinansowane przez Szwedzką Radę ds. Badań Naukowych, Szwedzkie Towarzystwo Onkologiczne, Region Sztokholm, Fundację Syskonen Svensson na rzecz Badań Medycznych, Mag-Tarmfonden, Fundację Bengta Ihre, Fundację Profesor Nanny Svartz oraz Fundusz Badań Gastroenterologicznych (Szwedzkie Towarzystwo Medyczne). Instytucje związane z dr Hagströmem otrzymały wsparcie badawcze od firm AstraZeneca, EchoSens, Gilead, Intercept, MSD i Pfizer, a on sam pełnił funkcję konsultanta dla AstraZeneca oraz członka komitetów oceny zdarzeń wątrobowych dla KOWA, GW Pharma, Boehringer Ingelheim i Arrowhead.

Publikacja:Cause-specific mortality in 13,099 patients with metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease in Sweden”, Gabriel Issa, Ying Shang, Rickard Strandberg, Hannes Hagström, Axel Wester, The Journal of Hepatology, online 24 marca 2025, doi: 10.1016/j.jhep.2025.03.001.

Źródło: Karolinska Institutet

Podobne artykuły

Back to top button