Choroby i sposoby ich leczeniaChoroby układu krążenia

Znaczenie historii rodzinnej w profilaktyce chorób serca i sposoby na redukcję ryzyka

Badania wskazują, że aż połowa ryzyka wystąpienia chorób serca może być uwarunkowana genetycznie. Według ekspertów z American Heart Association (AHA), które od stu lat działa na rzecz poprawy zdrowia serca i mózgu, znajomość historii zdrowotnej rodziny to kluczowy krok w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu.

Historia zdrowotna rodziny – klucz do zrozumienia ryzyka

Święta i spotkania rodzinne to doskonały moment, aby poznać zdrowotną przeszłość swoich bliskich. Jak podkreśla dr Keith Churchwell, prezes wolontariusz AHA oraz profesor medycyny na Yale School of Medicine, rozmowy o tym, czy pradziadkowie mieli zawał serca lub czy wujek przeżył udar, mogą dostarczyć cennych informacji o własnym ryzyku zachorowania.

„Znajomość rodzinnej historii chorób sercowo-naczyniowych nie oznacza wyroku, ale jest ostrzeżeniem” – mówi dr Churchwell. „Chociaż geny mogą wpływać na predyspozycje do tych chorób, wiele czynników pozostaje pod naszą kontrolą.”

Styl życia kontra genetyka

Jeśli w rodzinie występują przypadki wysokiego poziomu cholesterolu czy nadciśnienia, warto skoncentrować się na zdrowym stylu życia:

  • Unikanie palenia i wapowania: Nawet bierne palenie może zwiększać ryzyko chorób serca.
  • Zdrowa dieta i aktywność fizyczna: Regularny ruch i dobrze zbilansowane posiłki mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
  • Wczesna diagnoza i leczenie: W przypadku genetycznie uwarunkowanych problemów zdrowotnych, takich jak hipercholesterolemia, niezbędne są regularne badania i ewentualna terapia farmakologiczna.

Czynniki środowiskowe i ich wpływ

Zdrowie rodziny to nie tylko geny, ale również środowisko i nawyki. „Rodzice palący papierosy mogą wpłynąć na rozwój tego nawyku u dzieci. Podobnie, niezdrowe nawyki żywieniowe czy brak aktywności fizycznej mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie” – podkreśla dr Churchwell.

Life’s Essential 8 – recepta na zdrowie

American Heart Association stworzyło listę ośmiu kluczowych działań dla zdrowia sercowo-naczyniowego:

  1. Zdrowa dieta
  2. Regularna aktywność fizyczna
  3. Rzucenie tytoniu
  4. Zdrowy sen
  5. Prawidłowa masa ciała
  6. Kontrola poziomu cholesterolu
  7. Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi
  8. Kontrola ciśnienia krwi

Praktyczne kroki dla osób z historią chorób serca w rodzinie

  • Poznaj historię swojej najbliższej rodziny: Dowiedz się, czy u rodziców, rodzeństwa lub dziadków występowały choroby serca i w jakim wieku.
  • Podziel się informacjami z lekarzem: Historia zdrowotna rodziny może pomóc w indywidualnym planie profilaktyki.
  • Regularne badania kontrolne: Mierz ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, glukozy we krwi i monitoruj swoją wagę.
  • Znajomość objawów zawału serca i udaru: W razie wystąpienia symptomów natychmiast wezwij pomoc.
  • Nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej (Hands-Only CPR): Większość zatrzymań akcji serca poza szpitalem ma miejsce w domu – warto być przygotowanym na ratowanie życia bliskiej osoby.

Edukacja i wsparcie

Więcej informacji na temat zdrowia serca można znaleźć na stronie heart.org (w języku angielskim).

Podobne artykuły

Back to top button