Dzieci

Stosowanie produktów do pielęgnacji osobistej w czasie ciąży i po porodzie może zwiększać narażenie na toksyczne substancje chemiczne

Analiza przeprowadzona przez badaczy z Brown University wykazała związek między stosowaniem produktów do pielęgnacji osobistej a stężeniem PFAS u osób będących w ciąży lub karmiących piersią.

Według nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Brown University, osoby będące w ciąży lub karmiące piersią, które częściej korzystają z produktów do pielęgnacji osobistej, mają wyższe wykrywalne poziomy syntetycznych chemikaliów, znanych z negatywnego wpływu na zdrowie.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Environment International wykazało, że stosowanie produktów higieny osobistej, takich jak lakiery do paznokci, kosmetyki do makijażu i farby do włosów podczas ciąży lub karmienia piersią wiąże się ze znacznie wyższym poziomem substancji per- i polifluoroalkilowych, znanych jako PFAS, w osoczu krwi i mleku matki.

„Chociaż PFAS są wszechobecne w środowisku, nasze badania wskazują, że produkty do pielęgnacji osobistej stanowią modyfikowalne źródło tych substancji” – powiedziała autorka badania, Amber Hall, adiunkt naukowy w dziedzinie epidemiologii na Brown University School of Public Health. „Osoby, które martwią się poziomem narażenia na te substancje w czasie ciąży lub karmienia piersią, mogą skorzystać na ograniczeniu używania takich produktów w tych okresach”.

PFAS – powszechne, lecz szkodliwe chemikalia

PFAS to syntetyczne chemikalia stosowane w produktach konsumenckich i przemyśle od lat 50. XX wieku, ze względu na ich zdolność do odporności na olej, wodę i wysokie temperatury. W badaniu wskazano, że PFAS są związane z szeregiem negatywnych skutków zdrowotnych, w tym chorobami wątroby, problemami kardiometabolicznymi, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz różnymi nowotworami.

Chociaż wiele badań wykryło te substancje bezpośrednio w produktach do pielęgnacji osobistej, niewiele z nich oceniało, czy używanie tych produktów wpływa na wewnętrzne stężenie PFAS. Jest to istotne, ponieważ narażenie na PFAS w czasie ciąży może przyczyniać się do niekorzystnych wyników ciążowych, takich jak niska masa urodzeniowa, przedwczesny poród, niektóre zaburzenia neurorozwojowe oraz zmniejszona odpowiedź na szczepienia u dzieci.

Analiza danych z badania MIREC

Hall kierowała zespołem badawczym, który przeanalizował dane z badania Maternal-Infant Research on Environmental Chemicals Study (MIREC), obejmującego 2001 osób w ciąży z 10 miast w Kanadzie, zebrane w latach 2008-2011. Badacze ocenili wpływ stosowania produktów do pielęgnacji osobistej na stężenie PFAS w osoczu krwi w okresie prenatalnym (6-13 tydzień ciąży) oraz w mleku matki (2-10 tygodni po porodzie). Uczestnicy raportowali częstotliwość używania produktów w ośmiu kategoriach w trakcie pierwszego i trzeciego trymestru ciąży, 1-2 dni po porodzie oraz 2-10 tygodni po porodzie.

Wyższe stężenia PFAS u użytkowników produktów kosmetycznych

W pierwszym trymestrze ciąży, badacze odkryli, że częstsze używanie produktów do pielęgnacji paznokci, perfum, makijażu, farb do włosów oraz lakierów lub żeli do włosów było związane z wyższymi stężeniami PFAS w osoczu. Podobne wyniki zaobserwowano w trzecim trymestrze oraz w stężeniach PFAS w mleku matki w okresie 2-10 tygodni po porodzie.

Na przykład, uczestnicy, którzy codziennie używali makijażu w pierwszym i trzecim trymestrze, mieli odpowiednio o 14% i 17% wyższe stężenia PFAS w osoczu i mleku matki w porównaniu do osób, które nie używały makijażu codziennie. Ponadto badacze odkryli, że osoby stosujące trwałą farbę do włosów 1-2 dni po porodzie miały wyższe stężenia PFAS (wzrost o 16-18%) w mleku matki w porównaniu do osób, które nigdy ich nie używały.

Hall zwróciła uwagę, że badanie obejmowało tylko cztery rodzaje PFAS spośród tysięcy stosowanych w przemyśle i handlu, co może prowadzić do niedoszacowania faktycznego poziomu narażenia na te substancje podczas ciąży.

Potrzeba dalszych badań i regulacji

Hall przeprowadziła badania we współpracy z Josephem Braunem, profesorem epidemiologii i dyrektorem Children’s Environmental Health na Brown University, który bada wpływ PFAS na zdrowie od ponad dekady. Braun zasugerował, że przyszłe badania dotyczące wpływu stosowania produktów do pielęgnacji osobistej na narażenie na PFAS powinny uwzględniać różnice w typach produktów, a także czas i częstotliwość ich używania oraz skład produktów. Tego rodzaju badania mogą pomóc w dokonywaniu indywidualnych wyborów, a także w kształtowaniu regulacji dotyczących PFAS.

„Takie badania nie tylko pomagają ludziom ocenić, jak ich wybory produktów mogą wpływać na osobiste ryzyko, ale również pokazują, jakie efekty te produkty mogą mieć na poziomie populacyjnym” – powiedział Braun. „To argument za regulacjami dotyczącymi produktów i działaniami rządowymi, aby zdjąć część odpowiedzialności z jednostek”.

Badanie Maternal-Infant Research on Environmental Chemicals Study, w którym Braun brał udział, było wspierane przez Chemicals Management Plan Health Canada, Canadian Institutes of Health Research (MOP-81285) oraz Ontario Ministry of the Environment.

Źródło: Environment International, fot. Adobe
DOI: 10.1016/j.envint.2024.109094

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button