Optymalna ilość snu może zależeć od miejsca zamieszkania

Analiza danych dotyczących snu i stanu zdrowia niemal 5000 osób z 20 krajów wykazała, że zapotrzebowanie na sen dla zachowania dobrego zdrowia znacząco różni się w zależności od kultury. To podważa powszechnie przyjmowane przekonanie, że każda osoba potrzebuje takiej samej ilości snu.
– Pomimo powszechnych zaleceń, by spać osiem godzin, nasze badania sugerują, że zalecenia dotyczące snu powinny być dostosowywane do norm kulturowych – mówi dr Steven Heine, profesor psychologii społecznej i kulturowej na UBC oraz autor senior artykułu opublikowanego we wtorek w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). – Nie istnieje uniwersalna liczba godzin snu odpowiednia dla wszystkich.
Badanie potwierdziło wcześniejsze obserwacje, że średni czas snu znacznie różni się między krajami. Na przykład w Japonii wynosił on średnio 6 godzin i 18 minut, we Francji 7 godzin i 52 minuty, a w Kanadzie 7 godzin i 27 minut.
Wcześniejsze badania wykazały powiązania między krótszym czasem snu a gorszymi wynikami zdrowotnymi. Jednak współpraca naukowców z UBC i Uniwersytetu w Victorii to pierwsze badanie, które zbadało, czy osoby z krajów o krótszym czasie snu faktycznie cieszą się gorszym zdrowiem.
Naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, by osoby śpiące krócej – zgodnie z normami danego kraju – miały gorsze zdrowie niż mieszkańcy państw o dłuższym śnie.
– Osoby, które spały ilość godzin bliższą normom snu w swojej kulturze, miały na ogół lepszy stan zdrowia – mówi dr Christine Ou, adiunktka w szkole pielęgniarstwa na Uniwersytecie w Victorii i główna autorka badania. – Sugeruje to, że idealna ilość snu to taka, która odpowiada społecznie przyjętym normom w danym kontekście kulturowym.
Badacze odkryli również, że we wszystkich 20 krajach badani spali przeciętnie co najmniej o godzinę mniej niż uznawano za optymalne dla ich kultury.
Wyniki badań podkreślają znaczenie kontekstu kulturowego przy formułowaniu zaleceń dotyczących snu. Sugerują, że wytyczne zdrowia publicznego powinny być dostosowane do norm kulturowych poszczególnych populacji, aby skuteczniej promować dobre zdrowie.
Dane do badania pochodziły od osób z Ameryki Północnej, Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences