Dlaczego lekarze nie pytają o seks? Bariery w gabinetach POZ?

Choć zarówno kobiety, jak i profesjonaliści ochrony zdrowia uważają zdrowie seksualne za istotny element jakości życia kobiety, temat ten rzadko pojawia się w rozmowach podczas rutynowych wizyt lekarskich. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Menopause (należącym do The Menopause Society) wskazuje, że lekarze rodzinni rzadziej pytają pacjentki o problemy seksualne niż ginekolodzy-położnicy, co wynika z wielu barier — w tym z różnic związanych z płcią i wiekiem lekarzy.
Główne bariery: brak czasu, brak wiedzy, niewygoda tematu
We współczesnym systemie opieki zdrowotnej opartym na szybkim tempie pracy i modelu rozliczeń za usługę, pacjentki często skarżą się, że wizyty są zbyt krótkie, a lekarze nie mają czasu na dokładne poznanie ich sytuacji. Badanie przeprowadzone wśród ponad 700 lekarzy rodzinnych i ginekologów-położników potwierdziło, że „zbyt krótki czas wizyty” to najczęściej wskazywana przeszkoda w poruszaniu tematu problemów seksualnych.
Do innych barier należą:
- uznanie problemu seksualnego za mało istotny podczas wizyty,
- osobiste przekonania i postawy lekarza,
- dyskomfort przy poruszaniu tematów seksualnych,
- brak wiedzy z zakresu medycyny seksualnej,
- brak doświadczenia w leczeniu problemów seksualnych,
- niepełnosprawność pacjentki.
We wszystkich wymienionych kategoriach lekarze rodzinni częściej niż ginekolodzy-położnicy zgłaszali występowanie przeszkód. Na tej podstawie autorzy badania stwierdzili, że lekarze rodzinni rzadziej pytają o problemy seksualne podczas zbierania wywiadu ogólnego i częściej uważają diagnozowanie kobiecych problemów seksualnych za trudne.
Wpływ wieku i płci lekarzy na podejście do zdrowia seksualnego
Badanie podkreśliło również, że liczba prac naukowych oceniających zaangażowanie lekarzy różnych specjalności w tematy seksualne jest ograniczona. Wcześniejsze badania wykazywały różnice związane z płcią i wiekiem lekarzy. Część analiz sugerowała, że lekarki częściej podejmują temat zdrowia seksualnego niż lekarze. Podobnie młodsi ginekolodzy byli bardziej aktywni w zbieraniu wywiadów seksualnych niż ich starsi koledzy, co potwierdza także obecne badanie. Starsi lekarze rodzinni częściej zgłaszali trudności w diagnozowaniu kobiecych problemów seksualnych i częściej wskazywali na przeszkody w podejmowaniu tych tematów.
Wniosek: potrzeba edukacji i wsparcia dla lekarzy
Niezależnie od wieku i specjalizacji, autorzy badania podkreślają konieczność ciągłego kształcenia, które zwiększy pewność siebie lekarzy w diagnozowaniu i leczeniu problemów seksualnych. Wyniki badania opublikowano w artykule: Engagement with patients’ sexual problems: a comparative study among general practitioners and obstetrician-gynecologists.
„To badanie uwidacznia znane bariery w pytaniu kobiet o zdrowie seksualne. Pokazuje również, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą mieć z tym większe trudności niż ginekolodzy, prawdopodobnie z powodu ograniczeń czasowych, braku edukacji w zakresie zdrowia seksualnego i konkurencyjnych priorytetów podczas wizyty. Pocieszające jest, że młodsi lekarze częściej podejmują temat seksualności, ale nadal istnieją znaczące luki, które należy wypełnić” — mówi dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczna The Menopause Society.
Więcej informacji na temat menopauzy i zdrowego starzenia można znaleźć na stronie: www.menopause.org.
Źródło: The Menopause Society