Świat medycyny i nauki

Brak snu zakłóca kluczowe funkcje mózgu u nastolatków: więcej snu może chronić zdrowie psychiczne dzieci

Nawyki związane ze snem Twojego nastoletniego dziecka mogą wpływać na funkcjonowanie jego mózgu – wynika z nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Georgii. Brak odpowiedniej jakości snu może zwiększać ryzyko pojawienia się problematycznych zachowań w przyszłości.

Badanie wykazało, że nastolatkowie, którzy spali mniej, mieli słabsze połączenia między obszarami mózgu odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji, autorefleksję i przetwarzanie informacji. Zaburzenia funkcjonowania tych części mózgu są także związane z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, ADHD czy schizofrenia.

Dzieci z mniejszą łącznością w tych obszarach mózgu częściej wykazywały zachowania problematyczne, takie jak buntowniczość, impulsywność i agresja.

– Sen nie tylko dobrze wpływa na dzieci. Pomaga również utrzymać ich zdrowie psychiczne w dobrej kondycji i wspiera regulację emocji – powiedział profesor Assaf Oshri, autor korespondencyjny badania i wykładowca Wydziału Nauk o Rodzinie i Konsumpcji Uniwersytetu Georgii. Oshri pełni również funkcję dyrektora Georgia Center for Developmental Science.

– Artykuł pokazuje, że czas trwania snu i jego efektywność są powiązane z charakterystycznymi wzorcami łączności sieci mózgowych, które mogą przewidywać występowanie zachowań problematycznych.

Badacze sugerują, że interwencje mające na celu wydłużenie snu u nastolatków mogą pomóc w zapobieganiu problemom z zachowaniem w przyszłości.

Chłopcy i dzieci z mniejszości etnicznych są bardziej narażeni na problemy z zachowaniem z powodu braku snu

Naukowcy wykorzystali dane z Adolescent Brain and Cognitive Development Study – największego długofalowego badania rozwoju mózgu i zdrowia dzieci w USA.

W ramach obecnego badania obserwowano ponad 2800 nastolatków, monitorując jakość i długość ich snu przez dwa tygodnie za pomocą opasek Fitbit. Dane te porównano z wynikami rezonansu magnetycznego mózgu tych samych dzieci, co pozwoliło zidentyfikować specyficzne wzorce łączności między różnymi obszarami mózgu.

Rodzice badanych dzieci dostarczyli również informacji na temat zachowań problemowych swoich dzieci w drugim i trzecim roku trwania badania.

Wyniki pokazały, że chłopcy, starsze dzieci oraz dzieci należące do mniejszości rasowych spały krócej. Chłopcy i dzieci z mniejszości częściej też przejawiały zachowania problematyczne w drugim i trzecim roku badania.

Okres dojrzewania – krytyczny moment dla rozwoju mózgu

Wnioski z badania sugerują, że skutki częstego niedosypiania mogą się kumulować.

– Okres dojrzewania to niezwykle ważny moment dla rozwoju mózgu – powiedział Linhao Zhang, główny autor badania i świeżo upieczony doktor nauk na Wydziale Nauk o Rodzinie i Konsumpcji. – Sen ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu. Niestety, wielu nastolatków nie otrzymuje wystarczającej jakości snu w nocy.

Brak snu może utrudniać dzieciom naukę regulowania emocji i panowania nad impulsami.

– To, jak śpią nastolatkowie, wpływa na funkcjonowanie ich mózgu, a to z kolei rzutuje na zdrowie psychiczne – dodał Zhang. – Nie chodzi tylko o to, jak długo się spało. Liczy się też jakość snu: jak długo trwało zasypianie? Czy pojawiały się przebudzenia w nocy?

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Brain and Behavior”. Współautorami artykułu byli również prof. Charles Geier z Wydziału Rozwoju Człowieka i Nauk o Rodzinie oraz dr Ellen House, profesor psychiatrii z Augusta University/University of Georgia Medical Partnership.

Źródło: Brain and Behavior, University of Georgia

DOI: 10.1002/brb3.70579

Podobne artykuły

Back to top button